Рівне тричі ставало столицею

Декілька цікавих фактів про Рівне:

1. Найстаріша будівля у місті Рівному - дерев'яна Свято-успенська церква.

Храм в Тютковському передмісті міста побудований в 1756 року на кошти, зібрані прихожанами. За легендою, в Успенській церкві молився лідер гайдамацкого руху Іван Гонта перед битвою з польською шляхтою. 

2. У 1857 році через Рівне пролягала шосейна дорога Київ-Брест, а в 1873 році ці міста об'єднало залізничне сполучення.

3. У 1906 році в Рівному з'явився перший музей, а в 1912 році увійшла в дію перша електростанція. 

4. У 1916 році Рівне відвідали імператор Микола II та генерал Олексій Брусилов. 

5. Рівне тричі ставало столицею. Вперше це сталось на початку минулого століття, коли під натиском більшовиків Директорія Української Народної Республіки на чолі з Симоном Петлюрою була змушена залишити Київ. Тоді столицю перенесли до Рівного, де на залізничній станції стояв вагон з урядовцями. У ті ж буремні роки Рівне оголошують столицею вдруге. Бунтівний отаман Оскілко проголошує наше місто столицею України. Але, як і першого разу, - ненадовго.

Утретє місто стає столицею під час фашистської окупації. У 1941 році на окупованій німцями території створюється рейхскомісаріат «Україна» зі столицею у Рівному. 

6. Російський імператор Олександр ІІІ, коли їхав з інспекцією на будівництво Тараканівського форту, відвідав Рівне. У місті він заклав перший камінь під будівництво цегляного Свято-Воскресенського собору. 

7. У будівлі Краєзнавчого музею колись була гімназія, в якій викладав Микола Костомаров і навчався письменник Володимир Короленко, а далі, в 1943 році, була ставка Еріка Коха, бункер якого можна побачити і сьогодні біля музею.

8. Рівне відвідували Тарас Шевченко, Микола Лисенко, Володимир Вернадський. Близько 10 років тут жив академік Микола Біляшівський. Цікавий факт, що сюди у 1792 році примудрився потрапити легендарний польський генерал Тадеуш Костюшко. Причому у досить романтичній справі. Він приїздив до Людвiки Любомирської, яка була його юнацьким коханням.

9. Про сітку підземних ходів під Рівним ще наприкінці XIX століття, згадуючи своє дитинство, писав відомий письменник Володимир Короленко у повісті «В дурному товаристві», більше відомому за її дитячим варіантом «Діти підземелля».

10. Від початку Першої світової війни в Рівному працювала сестрою милосердя рідна сестра останнього російського імператора Миколи ІІ княжна Ольга. Вона доглядала поранених у місцевому військовому госпіталі.

11. Перший автобусний маршрут з'явився у Рівному в 1910 році. У 1911-му німецький автобус долав  відстань від Рівного до Корця за дві з половиною години.




 

 

19/03/2024 Понеділок
18.03.2024