У Пересопниці покажуть рукописні скарби середньовічної України

11 Березня 2020, 09:35
Реймське Євангеліє – церковно-слов'янський пергаментний рукопис 2087
Реймське Євангеліє – церковно-слов'янський пергаментний рукопис

На Рівненщині презентують факсимільні копії середньовічних рукописних пам’яток.

Це унікальні книги - Реймське Євангеліє ХІ століття та Віденський Октоїх ХІІ-ХІІІ століть, що створювалися на території України, але зараз зберігаються за її межами. Захід відбудеться 11 березня, і розпочнеться о 12 годині в культурно-археологічному центрі «Пересопниця», що в селі Пересопниця Рівненського району. Про це інформує пресслужба Рівненської ОДА.

Читайте також: Рівнянин видав книгу про роботу в Антарктиді

Презентація реалізується у рамках проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину», який втілює київське видавництво «Горобець».

Мова йде про рукописні скарби середньовічної України.

Так, Реймське Євангеліє – це церковно-слов'янський пергаментний рукопис, що є пам’яткою української мови. Він складається з двох уривків від різних книг, які були переплетені разом у 1395 році. Один із них, написаний кирилицею в XI-XIІ століттях, міг походити зі знаменитої бібліотеки Ярослава Мудрого. Другий, написаний глаголицею в XIV столітті, походить із Хорватії. На сьогодні оригінал книги зберігається у місті Реймс, що у Франції.

Віденський Октоїх ХІІ-ХІІІ століть – один із найдавніших зразків універсального богослужбового збірника. На сьогодні це важливе джерело для дослідження середньовічної української рукописної традиції. Рукопис створювали на Волині. А зараз він зберігається в Австрії - у Віденській національній бібліотеці.

Факсимільні видання цих унікальних рукописів презентують у Пересопниці, що є батьківщиною Української Першокниги – Пересопницького Євангелія.

Довідково: Проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину» покликаний за допомогою видань факсимільного типу зробити середньовічні рукописні пам’ятки, які знаходяться поза межами України, доступними для науковців і всіх, хто цікавиться історією, культурою та мовою нашої держави.

Читайте також: Історичні хроніки: Пересопниця як центр удільного князівства

 

Коментар
25/04/2024 Четвер
25.04.2024