Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Садиба Валевських у Гощі
Садиба Валевських у Гощі

Гоща святкує День народження велопробігом, музикою та кінопоказом

18:21 13.09.2020
443

Селище Гоща, 13 вересня, святкує День народження. Перша згадка у літописах про Гощу датується 1152 роком.

Про це йдеться на сторінці Гощанської селищної ради у фейсбуці.

Програму святкування через ситуацію з пандемією обмежили та зробили чимало активних заходів на свіжому повітрі.

О 9 ранку у Гощі відбувся велопробіг Гоща-Воронів: 40 км шляху. А також відбулася пізнавальна екскурсія аеродромом.
А центром святкування буде історична садиба Ленкевичів. О 18.00 там можна буде послухати «Звуки живої Садиби», а о 19.00 відбудеться вечірній кінопоказ. Також біля садиби Ленкевичів відбудеться музейна виставка, виставка медової продукції. Усіх відвідувачів пригощатимуть сирними смаколиками, кавою і чаєм. Організатори запевняють, що усіх необхідних норм карантину буде дотримано.

Герб Гощі прикрашає Садибу Ленкевичів (Валевських) від 12 вересня. Минулого року саме на День селища місцеві ковалі, під керівництвом Сергія Торулі, створили цей шедевр. Неймовірно вдячні їм за цю роботу, а також команді з відновлення Садиби – Валерію Бейлаху, Петру Коробчуку, Олександру Мельнику, Андрію Покальчуку, Володимиру Машлаю та Роману Гуді за те, що сьогодні культурно-історична пам'ятка оживає.

Переглянути відео, де жителі Гощанщини вітають селище з Днем народження можете за покликанням https://cutt.ly/ffINRIA

Своє рідне селище також привітала в особистому відео блогерка Катерина Бльостка, дивіться за покликанням https://cutt.ly/AfINJv0

З історії селища Гоща:

Перша згадка у літописах про Гощу датується 1152 роком. У глибоку давнину великі литовські князі подарували землю по річці Горинь, між Корцем і Острогом, хрещеному магометанину Мурзі-Кирдей-Хану.

Гоща набула статусу міста у XVI ст. (Магдебурзьке право). Володіли Гощею родини Кердеїв-Гойських. Ще на початку ХХ століття в північній частині міста прослідковувалися вали та рештки старого замку. За деякими свідченнями, тут, у школі, в 1600-х роках навчався майбутній московський самодержець Лжедмитрій І.

В XVII ст. Гоща належала князям Соломирецьким. Зокрема, княгиня Регіна Соломирецька виступила фундатором й меценатом Михайлівського монастиря, з умовою відкриття при монастирі школи. 1639 року до обителі перенесено школу-філію Києво-Могилянського колегіуму з Вінниці (перед тим, у першій половині ХVІІ ст., у місті діяв аріанський навчальний заклад). Викладання у таких філіях (інша мала місце у Крем'янці) відбувалося за програмою Київської колегії («ведле порядку школ києвских»). Рівень викладання засвідчують постаті ректорів школи Ігнатія Оксеновича Старушича й Інокентія Гізеля.

В Соломирецьких Гощу купує коронний воєвода, «миротворець» Адам Кисіль. Під час повстання Хмельницького А. Кисіль доволі часто проживав тут. Зі свого маєтку у Гощі А. Кисіль вів перемовини з Богданом Хмельницьким наприкінці весни — на початку літа 1648 року. Листи він посилав за допомогою монахів Гощанського чоловічого монастиря, переважно через Петронія Ласка. Вдова А. Киселя Анастасія продала маєток гетьману Павлу Тетері.

Декілька разів на Гощу нападали повстанці та козацькі ватажки, наводячи страх на мешканців, особливо юдеїв. В 1775 році володіли Ленкевичі, Наприкінці XVIII століття ними був закладений парк, що згодом став окрасою міста і був віднесений до десятки найцікавіших парків України.

У XIX ст. власниками були Валевські, які в Гощі мали одну з найбільших вівчарень на Волині (близько 3 тис. овець), а також стайні на 300 коней. Під час визвольних змагань Гоща відійшла до Польщі.

До 17 вересня 1939 року місто належало Ровенському повіту Волинського воєводства. Тут розміщувався охоронний прикордонний батальйон «Гоща». 20 січня 1940 року було утворено Гощанський район.

4 липня 1941 року гітлерівці захопили Гощу маючи агентурні дані польської таємної поліції почали знищувати активістів підпілля та українських націоналістів. У червні 1942 року створена група месників на чолі з Іваном Кутковцем. Одночасно з цим підрозділом в районі діяла розгалужена мережа українських повстанців. У селах, на хуторах, лісах несли варту вояки УПА.

В часи Другої світової війни 20 травня 1942 року нацистською владою в містечку розстріляли 670 євреїв.

У 1959 році Гоща набула статус селища міського типу. 25 листопада 2018 року в Гощі освячено храм УПЦ КП на честь святителя Василія Великого.

Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
24 вересня
Сьогодні
Вчора
22.09.2020
21.09.2020
Топ оголошення
  • Продам
  • Куплю
  • Здам
  • Обміняю