Частина українських вчителів так і не повернулась із заробітків до 1 вересня

15 Вересня 2021, 13:18
Робота в Польщі 226
Робота в Польщі

У літній період чимало українців працевлаштовуються за кордоном, зокрема у Польщі, щоб підзаробити кошти на сезонних роботах.  По безвізу працюють здебільшого українці у яких основна відпустка або канікули припадають на літо. До цієї категорії здебільшого відносяться педагоги і шкільні робітники. У 2021 році, у порівнянні з минулими роками, на 12% збільшилась кількість українських викладачів, які  працевлаштовуються у Польщі на період власної відпустки. 

Як зазначає експерт з міжнародного працевлаштування Руслана Бровчук,  не всі вчителі, яким надавали послуги для працевлаштування повернулись в Україну, щоб надалі викладати у школах. 

«Вони продовжили трудовий договір з польськими підприємствами і працюють там дотепер. З викладання освітньої програми вони перекваліфіковуються на пакувальників, різноробочих, водіїв, будівельників тощо» – розповіла експертка.  

 Центр дослідження всеукраїнської рекрутингової компанії «Перша Віза» також стверджує, що загальний відсоток працевлаштованих вчителів у літній період складає 4-6% від усієї кількості трудових мігрантів у Польщі. Цьогоріч компанія надала роботу  майже як для 900 вчителів України, серед яких не повернулися на свято першого дзвоника 47 фахівців, станом на сьогодні. 

Чому саме українські освітяни масово тікають за кордон лишаючи вчителювання?  У порівнянні з українською заробітною платою в наших освітніх закладах, за кордоном можна отримати втричі більше. У середньому за період сезонних робіт заробити можна близько 3-4 тисяч доларів, працюючи на фермах чи заводах. Приблизно 4 тисячі доларів у місяць для вчителів обіцяла передвиборна кампанія Зеленського, але обіцяна заробітна плата залишилась лише обіцяною. Тому не дивно, що українська еліта надає перевагу реальним цифрам, але поза межами своєї країни.   

Олександр Лозюк – учитель географії однієї Рівненської загальноосвітньої школи. Викладацький стаж становить 10 років. Вже вдруге чоловік вирішив поїхати у Польщу, щоб заробити кошти на заводі бетонних конструкцій. До початку нового навчального року він не повернувся. Планує ще на декілька місяців залишитись за кордоном.

  «Працюю різноробочим у Вроцлаві, ну загалом в`яжу арматуру на столі. Робота не дуже важка, просто одноманітна. В Польщі працівники без кваліфікації можуть отримувати часто навіть вдвічі більшу зарплатню за ту ж або легшу роботу. Власне вчителі починають розуміти, що їх відпустка дозволяє поїхати на сезонну роботу при цьому не звільняючись. Їдуть на 1,5-2 місяці, в межах відпустки. На жаль, за чотири місяці я зароблю більше, ніж за рік викладання у школі», – розповідає чоловік.

Віта Поліщук працює вчителькою англійської мови в Острозі. Стаж її роботи – 27 років.

«В Польщі була перший раз. Була на зборі лохини. Працювала один місяць. Вирішила поїхати, тому що можна заробити пристойні гроші. Наступного літа планую поїхати ще раз. Мої знайомі вчителі всі повернулися назад. Знаю лише одну вчительку, яка залишилась працювати в Польщі»,  – ділиться Віта. 

  У 2021 році український уряд затвердив нову тарифну сітку, яка обіцяє більшу заробітну плату. У середньому українські вчителі отримують 325 доларів на місяць або 3900 доларів на рік. Такі цифри опублікували на сайті видання «Оsvotoria.media». У порівнянні з країнами Європи, заробіток значно відрізняється, навіть якщо ти працівник вищої категорії, з нарахуванням надбавок і доплат. 

Авторка: Крістіна Лапікоцька

 

27/09/2021 Понеділок
27.09.2021
26.09.2021
v>