У Рівному нагородили лауреатів премії та вшанували пам’ять поета Анатолія Криловця

28 Лютого 2023, 22:17
Журі та учасники Всеукраїнської літературної премії імені Анатолія Криловця 1593
Журі та учасники Всеукраїнської літературної премії імені Анатолія Криловця

У Рівному відбулося нагородження лауреатів Всеукраїнської літературної премії імені відомого поета, перекладача та літературознавця Анатолія Криловця.

Захід пройшов 28 лютого у Рівненській обласній бібліотеці для молоді. Дізнавалася про особливості премії, імена переможців, а також збирала спогади про поета журналістка Район.Рівне.

Роман Криловець та Валентина Люліч

Цьогоріч свої поетичні твори подали близько 50 учасників. Премію вручали вже вчетверте. Її ініціатором стала Рівненська обласна організація Національної спілки письменників України. Окрім того, учні, друзі, родичі та шанувальники поета провели творчий вечір пам’яті, де з теплом та вдячністю відгукувалися про видатного митця.

«Такі премії потрібно робити, тому що Анатолій Олександрович Криловець – це була та людина, яка фактично брала за руку людину й вела в літературу. Це людина, яка вміла розгледіти вогник творчості десь в душі, вміла запалити, а не загасити його. Йдучи вчетверте на вручення премії імені Анатолія Криловця, в мене така зародилася думка – я цього року назвала її «Окрилена». Це премія, яка окриляє», – відзначила одна із засновниць премії, членкиня Національної спілки письменників, яка увійшла до складу журі, Валентина Люліч.

Оцінював роботи учасників також старший син Анатолія Криловця – Роман.

«Я думаю, що самому Анатолію Олександровичу було б дуже приємно бути присутнім тут. Але, на жаль, маємо те, що маємо. Дуже вдячний всім, хто зміг долучитися, хто подавав свої твори. Дуже приємно, що є учасники з усіх куточків України. Це вже доказ того, що премія вийшла на Всеукраїнський рівень», – подякував Роман Криловець.

Читайте також: Лірик з усміхненою душею: письменники згадують Анатолія Криловця

За словами засновника премії, відзнаки отримали учасники, які вразили журі своєю майстерністю.

«Дехто з учасників подавав навіть прозу. Ми переглянули, вони молодці, але, на жаль, не можемо дати призове місце за прозу на поетичному конкурсі. Є цікаві, якісні зразки. Мені самому сподобалося, але тут лише лірика», – підкреслив Роман Криловець.

Для тих учасників, які не змогли завітати на подію особисто, організатори проводили онлайн-трансляцію, під час якої і оголосили переможців.

Лауреати премії в номінації філософська лірика:

  • третє місце посіла Роксолана Жаркова;
  • друге місце – колектив авторів літоб'єднання «Поетарх» (окремо в рамках збірника відзначили додатково Юлію Костюкевич, Ірину Мельник (Мостепан), Тараса Несміха, Юрія Матвійчука, Анастасію Нестерук, Матвія Ванівського, Вікторію Кузнецову);
  • перше місце – Оксана Заєць.

Окремі відзнаки від журі конкурсу також отримали: Іван Кулінський, Василь Тітов, Тетяна Лісненко, Микита Рижих, Галина Максимів, Ірена Яніцька, Аліна Шевченко, Раїса Обшарська.

Лауреати премії в номінації інтимна лірика:

  • третє місце посіли Валерій Хмелівський та Євгенія Юрченко (книга «Буриме на двох»);
  • друге місце – Олена Кицан;
  • перше місце – Петро Коробчук.

Особливими відзнаками нагородили Тетяну Гламазду та Галину Максимчук.

«Я не сподівався, бо торік з Волині Юлія Сільчук, прекрасна поетеса і прозаїк, посіла перше місце. Подумав, що не можуть же вони щороку давати перше місце волинянам. Але мені дуже приємно. Я буду пишатися цією премією, оскільки я знав Анатолія. Ми були в хороших стосунках, я редагував навіть дві його книжки: одну – оригінальних поезій, а другу перекладну», – пригадав відомий український поет Петро Коробчук.

Читайте також: У волинського поета Петра Коробчука вийде друком нова збірка віршів

Петро Коробчук

Завітала на вручення особливої відзнаки і учасниця премії Аліна Шевченко, яка вперше отримала відзнаку за свою поезію.

«Дуже рада бути присутньою тут серед почесних авторів. Мені всього-на-всього 17 років і враження й емоції не передати словами. Зараз я працюю в Києві, маю свій літературний журнал Всеукраїнський щоквартальний літературно-мистецький альманах «Олександрійський маяк», тому буду дуже рада, якщо хтось з лауреатів подасть свої тексти, адже я в пошуку нових імен. У цій премії беру участь вперше. Писати вірші почала нещодавно, десь рік тому, пишу верлібри. Раніше писала тільки прозу й маю видані прозові книги», – поділилася враженнями учасниця.

Аліна Шевченко

Привітала лауреатів з перемогою докторка філологічних наук, професорка, яка теж цьогоріч увійшла до складу журі, Галина Вокальчук.

«У такі нелегкі часи мати потужність і сили, аби продовжувати свою творчу реалізацію, та ще й подавати роботи на конкурс такого поета з великої літери – це викликає повагу, шану і захоплення. Як член журі я отримала велике задоволення від ознайомлення з цими текстами. У кожному читалося наболіле, щире і від усього серця сказане слово», – зазначила професорка.

Подякувала науковиця також Роману Криловцю, за те що опікується літературним альманахом «Крила».

«Не випадково мені десь так прилетіли рядки: «Не опускайте крила, Криловці, десь батько ваш шугає в піднебессі, десь моляться за вас святі отці й скоро вже, не за горами весни», – продекламувала уривок Галина Вокальчук.

Галина Вокальчук

Поділилися своїми спогадами про Анатолія Криловця та зачитали його вірші поет, лауреат Шевченківської премії Анатолій Кичинський та поетеса, засновниця літературного об'єднання «Поетарх» Тетяна Горбукова.

Читайте також: Анатолій Кичинський презентував рівнянам єдину книгу, яку зміг вивезти під час евакуації з Херсона

«Я не втомлююся всюди зазначати, що Анатолія Олександровича вважаю своїм хрещеним батьком в літературі. Мені дуже радісно бачити, скільки людей кожного разу присилають свої твори. Я памятаю той час, коли письменником і поетом не було модно бути. Було таке ставлення зверхнє. Модними були зовсім інші люди. Тепер мені дуже приємно, що письменник викликає захоплення, що поезію читають. Шкода, що з нами немає Анатолія Олександровича», – зауважила письменниця та журналістка Наталія Демедюк.

Наталія Демедюк

Память Анатолія Криловця вшановували навіть у Канаді – до заходу телефоном долучився відомий вчений, кандидат філологічних наук Валерій Полковський. Він відзначив, що Анатолій був надзвичайно доброзичливою людиною і завжди допомагав іншим.

Звучали на нагородженні також поезії переможців премії.

«Я не хотів би отримати цієї премії, бо хотів би, щоб Анатолій Криловець був живий, був серед нас», – зізнався Петро Коробчук, який посів перше місце у номінації інтимна лірика.

Анатолій Кичинський

Про великий внесок Анатолія Криловця в українську літературу розповіла письменниця, засновниця літературної премії «Рівненський акцент» Неоніла Диб'як.

Неоніла Диб’як

«Вітаю лауреатів з цією великою перемогою. Це дуже значимо і вартісно. Ви будете нести імя, енергетику цієї людини, яка стільки значить для нашого краю і для української літератури загалом. Людини, яка зробила великий внесок у літературу й культури всієї України. Ми з нього брали приклад, його поезія була еталоном», – зазначила Неоніла.

Тетяна Горбукова

Продекламували кілька своїх поезій учасники літературного об'єднання «Поетарх». Однак творчий доробок Анатолія Криловця пригадували не лише, зачитавши його вірші. Поетка та піснярка Валентина Слуквіна виконала для присутніх зворушливу композицію «Ти вишиваєш квіти..» на слова Анатолія Криловця.

Переможці премії отримали почесні дипломи та фінансові нагороди, а усі примірники збірок, які надіслали учасники, передали у фонд Рівненської обласної бібліотеки для молоді.

Коментар
26/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024