Українку, котра змінила долю Польщі, вшановуватимуть у Рівному

04 Листопада 2023, 18:58
Слухачі та слухачки Міжнародної конференції в Острозькій академії. Фото: Острозька академія 668
Слухачі та слухачки Міжнародної конференції в Острозькій академії. Фото: Острозька академія

Центр імені Анни Валентинович, – українки-співзасновниці польської «Солідарності» тепер працюватиме у Рівному. 

Анна Валентинович, у дівоцтві Любчик добре відома у Польщі.

Про її українське коріння активно заговорили у 2010 році, після Смоленської катастрофи, в якій жінка загинула.

Певний час довкола її походження у медійних колах точилися дискусії.

Анна у ранньому віці потрапила до Польщі та довгий час не мала контакту із українською родиною.

Ідея створення центру, який носитиме ім’я засновниці польської «Солідарності» виникла під час Міжнародної наукової конференції, присвяченої українсько-польським стосункам та постаті Анни Валентинович, яка відбувалася у Острозькій академії у жовтні 2023 року.

43 роки тому на польській корабельні розпочалися протести працівників, які переросли у рух проти комуністичної системи.

На суднобудівному заводі імені Леніна у Ґданську 14 серпня 1980 року працівники виступили на захист незаконно звільненої Анни Валентинович.

Так, уродженка невеликого хутора Гощанського району на Рівненщині, Анна Валентинович, у дівоцтві Любчик, стала однією із ключових фігур профспілкового руху «Солідарність» у Польщі, який поступово переріс у суспільно-політичний. 

Нині постать Анни Валентинович називають об’єднавчою у демократичному поступі Польщі та України.

У Національному університеті «Острозька академія» у жовтні 2023 року провели міжнародну польсько-українську конференцію «Солідарність народів», присвячену постаті Анни Валентинович та польсько-українським стосункам.

Учансики та учасниці Міжнародної конференції. Фото: Острозька академія
Учансики та учасниці Міжнародної конференції. Фото: Острозька академія

До організації події долучилися представники товариства «W Trosce o Dom Ojczysty» (Турбуючись про рідний дім – українською) за підтримки Канцелярії Голови Ради Міністрів Республіка Польща.

Із моменту повномасштабного російського вторгнення в Україну це перша очна зустріч істориків, політологів, журналістів та політиків двох країн на Рівненщині, – говорять в Острозькій академії. 

«Стосунки українців і поляків мають тисячолітню історію. Анна Валентинович – українка, чиє ім’я слугує символом спільної історії. Вона присвятила своє життя польській солідарності, віддала своє життя за Польщу. Ми пишаємося, що це наша землячка. Знаємо про неї мало і ще дуже багато необхідно досліджувати, щоб розкрити всю сутність цієї людини», – сказав, вітаючи учасників конференції ректор Острозької академії, доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник.

Виступ Ігоря Пасічника під час конференції. Фото: Острозька академія
Виступ Ігоря Пасічника під час конференції. Фото: Острозька академія

У організаторів конференції виникла амбітна мета – глибоко дослідити та відрефлексувати польсько-українські взаємини, вивести їх на новий рівень, враховуючи події минулого та розвинути політику добросусідства, а також створити центр, який об’єднає інтелектуалів, науковців, громадських діячів довкола вивчення добросусідства між країнами.

«Нині важливо говорити про солідарність та партнерство. Ці поняття лежать в основі сучасних польсько-українських відносин. Та й сама постать Анни Валентинович – це важливий символ поняття солідарності», – зазначив науковець, проректор із науково-педагогічної роботи Острозької академії Дмитро Шевчук. 

Дослідження постаті Анни Валентинович дозволить розкрити нові аспекти українсько-польської історії.

«Постать Анни Валентинович, одна із багатьох, які єднають українську та польську історію, однак на неї мало звертають увагу. Треба врахувати те, що стосунки між нашими державами не були простими, про що писав у своїй книзі «Тисячу років (не) порозуміння». Упродовж багатьох віків ми жили не просто поруч, по сусідству, а будучи частиною тих самих державних утворень. Це передусім стосується Королівства Польського, Речі Посполитої, Австро-Угорської імперії. Насправді між українцями і поляками насправді набагато більше спільного, ніж ми визнаємо. Хоча в обох країнах існують свої стереотипи. Тому інтелектуалам важливо звертати увагу на постаті, які відігравали важливу роль в історії обох держав, щоб долати стереотипи», – говорить науковець, професор, Петро Кралюк.

Голова Товариства «W trosce o dom ojczysty» імені Анни Валентинович Ян Карандзей висловив сподівання, що постать Анни Валентинович, яка має українське походження, стане символом побудови партнерства між двома країнами, яке ґрунтуватиметься на активній співпраці та діалозі. 

«Конференція «Солідарність народів» актуалізує  цю співпрацю, оскільки ми започатковуємо в Рівному Польсько-український центр імені Анни Валентинович. Тож запрошуємо українські організації до співпраці»,  – розповів під час конференції Ян Карандзей.

Під час конференції говорили не тільки про стосунки між двома країнами та конкретну постать, але про долю цілої Європи, підсумовує Сергій Штурхецький, доцент кафедри журналістики та PR-менеджменту Острозької академії.

Діяльність центру імені Анни Валентинович у Рівному дозволить не тільки привернути увагу громадськості до постаті видатної польської українки, але організовувати різноманітні просвітницькі та наукові події, сприяти поширенню принципів медіаграмотності у громадах Рівненщини.

 

Коментар
21/03/2025 Четвер
20.03.2025