Нардепки із Рівного хочуть скасувати кримінальну відповідальність за виготовлення та володіння зброєю

18 Березня 2024, 18:54
Декриміналізація зброї 510
Декриміналізація зброї

У Верховній раді зареєстрований законопроєкт щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на проєкт №11073.

Серед авторок законопроєкту – дві рівнянки: народна депутатка від «Європейської солідарності» Яна Зінкевич та представниця «Голосу» Соломія Бобровська. 

Законопроектом передбачено декриміналізацію виробництва та мирного володіння зброї з метою самозахисту шляхом виключення статей 263 та 263-1 з Кримінального кодексу України.

Зараз стаття 263 передбачає позбавлення волі на строк від трьох до семи років за носіння, зберігання, придбання, передачу чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу.

Стаття 263-1 передбачає позбавлення волі на строк від трьох до семи років з незаконним виготовленням зброї.

«Метою законопроєкту є відновлення конституційного правопорядку в Україні в умовах воєнного стану… Також метою законопроєкту є стимулювання зброярського підприємництва та налагодження українського виробництва зброї та озброєння», – йдеться в пояснювальній записці до проєкту.

Обґрунтування проєкту

Як зазначають автори проєкту, виробництво зброї завжди вважалося рушієм людського прогресу, а володіння зброєю в більшості випадків переслідує законну ціль – самозахист, полювання, спорт, колекціонування тощо.

У випадку зі статтями 263 та 263-1 Кримінального кодексу України, навіть формального кримінального правопорушення не відбувається, оскільки виробництво військової зброї в Україні з 2015 року взагалі не ліцензується, тому немає і формального порушення. Крім того, після втрати чинності закону України «Про власність» в 2007 році, зникли законні обмеження на володіння іншою зброєю для законних цілей, оскільки автоматично почали діяти норми Цивільного кодексу України.

«Варто зауважити, що обмеження та заборони на носіння чи володіння зброєю встановлюються не Кримінальним кодексом України, а відповідними законами, зокрема «Про правовий режим воєнного стану», згідно з яким військові адміністрації відповідно до потреб можуть встановлювати певні обмеження», – йдеться в документі.

Нагадаємо, у 2022 році понад 1,7 мільйона українців взяли участь в опитуванні щодо легалізації обігу зброї в Україні. Більшість громадян проголосували «за» вільне володіння пістолетами.

Коментар
08/12/2024 Неділя
08.12.2024
07.12.2024