«Боротьба – це про зусилля»: Олександр Зінченко у Рівному презентував книгу «Як українці зруйнували імперію зла»

10 Червня 2024, 18:11
Олександр Зінченко у Рівному презентував книгу «Як українці зруйнували імперію зла» – про головну подію історії України 704
Олександр Зінченко у Рівному презентував книгу «Як українці зруйнували імперію зла» – про головну подію історії України

У Рівному історик та публіцист Олександр Зінченко презентував книгу «Як українці зруйнували імперію зла».

Захід відбувся 7 червня в конференц-залі готелю Optima Collection Бершглосс у межах проєкту «Усний репортаж», який реалізовує Інформаційне агенство Rayon.in.ua.

Подію розпочали зі знайомства з автором, далі Олександр Зінченко увів слухачів у короткий екскурс книгою та перейшли до формату питання-відповіді. Модерував захід український журналіст, громадський діяч та голова Незалежної медіа-профспілки України Сергій Штурхецький.

Сергій Штурхецький
Сергій Штурхецький

Олександр Зінченко народився у Харкові, навчався та здобув освіту в Харківському університеті імені Каразіна.

Разом із Павлом Солодьком та Вахтангом Кіпіані історик заснував сайт Історична Правда, на якому опублікував близько ста власних статей.

Олександр є автором таких книг, як «Година папуги. Українські сторінки Катині», «Польські олені, Обама та колективна пам'ять українців. Як подолати тяжіння минулого», «Війна і міф. Невідома Друга світова» та багатьох інших. Олександр також є сценаристом документальних серіалів – «Колапс: як українці зруйнували Імперію Зла» і «Голодомор. Літописці».

Олександр Зінченко
Олександр Зінченко

На зустрічі автор розповів, що відбувалося за лаштунками Серпневого путчу, який зробив розпад СРСР дуже швидким і про те, що українці обрали найрадикальніший метод зі всіх сценаріїв розвитку подій, які могли відбутися в Україні у період радянського союзу. «Як українці зруйнували імперію зла» – книга, у якій детально, поденно відтворені події 1991 року з архівних документів ЦРУ, КДБ та спогадів очевидців: політиків, істориків та письменників.

Як зазначив історик у своїй розповіді, що у цього дослідження є передісторія, адже окрім книги є документальний серіал «Колапс: як українці зруйнували Імперію Зла» суспільного телеканалу UA: Перший, який відкриває подробиці, що були засекречені впродовж десятиліть. Продюсер та автор ідеї – Ярослав Лодигін, режисер – Сергій Лисенко, сценарист – Олександр Зінченко

«У 2016 році ми зібрали у студії Левка Лук'яненка, Леоніда Кравчука, Євгена Марчука та Марію Бурмаку – представників різних поколінь та різних середовищ. Чому ж ми їх зібрали? Адже вони були дотичні певним чином до проголошення української Незалежності. Ми записали дві з половиною години ефіру і вирішили зробити фільм», – зазначає Олександр Зінченко.

На 30-ліття Незалежності України автори змогли представити серіал «Колапс: як українці зруйнували Імперію Зла», у якому репрезентовані сім серій. 

Історик розповідає, що цікавим фрагментом є те, що відбувалося на той момент у кабінеті президента Леоніда Кравчука 19 серпня 1991 року. 

«Що ж йому вранці казав генерал армії Варенников, чому йому телефонував начальник КДБ та що говорили генерали й воєначальники... Леонід Кравчук написав кілька спогадів про ці події у своїх книгах, є секретні постанови та шифрограми генералів», – ділиться Олександр Зінченко.

На питання, чим ми відрізняємось від інших націй та як повпливали події проголошення Незалежності 1991 року на українців, публіцист відповів на основі прикладу однієї розмови з білоруським письменником та кандидатом у президенти Володимиром Некляєвим.

«Ми з ним страшенно посварилися, адже він почав переконувати мене у тому, що українцям просто пощастило і незалежність впала нам на голову. Я у відповідь йому довів, що українці працювали, боролися за свою свободу. Боротьба – це про зусилля», – поділився спогадами журналіст.

Історик та публіцист довів, що українці – активний етнос і в цьому криється різниця між українцями та іншими народами. Українці як нація завжди виборювали свої права та незалежності, відстоювали справедливість ще з часів князівства Литовського. Також головна позиція у світогляді українців у тому, що нація ніколи не сакралізувала владу і не довіряла їй, адже недовіра була системною та інституційованою в більшості через колоніальне та окупаційне правління.

«Якщо порівнювати українців, білорусів та росіян як політичну націю, то можна сказати, що наші сусіди як політична нація не склалися. А ми маємо абсолютно фантастичний досвід живої електоральної демократії», – стверджує історик.

Отже, Олександр Зінченко спростував найпоширеніші міфи, які існують навколо теми здобуття Україною незалежності у 1991 році: те, що «незалежність українцям звалилась, як сніг на голову», другий міф про те, що «американці хотіли розвалити СРСР». До відома, на сьогодні немає жодної згадки, спогадів чи джерел, у яких згадується про те, що США хотіли будь-яким чином «розвалити» СРСР.

Також на одне із запитань присутніх в залі, щодо промови Буша і те «чому ж українців вважають дуже радикальними й вірять у страшні націоналістичні наративи», Олександр Зінченко пояснив, що враження про українців як антисемітів та «різунів» ще з 20-х років є хибними.

«Радянська пропаганда навчилася створювати дуже багато версій щодо історії України, які власне суперечать одна одній. Це робиться спеціально, щоб люди не довіряли самим собі, адже такими людьми, які не мають своєї думки, дуже просто маніпулювати. І ще одна теза, що всі «soviet studies» перетворилися на «russian studies».

На завершення презентації відбулась традиційна автограф-сесія, на якій можна було придбати книгу Олександра Зінченка, надруковану у видавництві Vivat.

На подію також завітали рівненські викладачі, громадські діячі та журналісти. 

Автограф-сесія
Автограф-сесія

Коментар
21/06/2024 Четвер
20.06.2024