«Via Regia на дотик»: на Рівненщині та ще двох областях створять мандрівну карту для незрячих та слабозорих

28 Червня 2024, 13:21
«Via Regia на дотик»: на Рівненщині та ще двох областях створять мандрівну карту для незрячих та слабозорих 534
«Via Regia на дотик»: на Рівненщині та ще двох областях створять мандрівну карту для незрячих та слабозорих

На Рівненщині та ще двох областях створять мандрівну карту для незрячих та слабозорих. Карту можна «прочитати» руками та почути, адже вона буде супроводжуватися аудіосупроводом.

Про цю подію на пресконференції дізнавалася журналістка онлайн-видання Район.Рівне.

Карта відтворюватиме знаменитий туристичний маршрут «Via Regia», деталізовуючи її українську частину. На ній буде зображено найцікавіші історичні об’єкти – середньовічні фортеці, палаци, колишні маєтки вельмож, сучасні музеї тощо.

Проєкт втілює ГО «Регіональний центр розвитку «Тріада» за підтримки УКФ.

«Цей проєкт про інклюзію, про розширення культурного простору, щоб цей простір був доступний для людей із порушенням зору, і він про продукцію цікаву, змістовну та певним чином унікальну», – розповідає Тетяна Кушнірук, керівниця ГО «Регіональний центр розвитку «Тріада».

Тетяна Кушнірук та Петро Поліщук
Тетяна Кушнірук та Петро Поліщук

Via Regia або як його ще називають Королівський шлях – це назва найстарішого та найдовшого сухопутного зв'язку між Східною і Західною Європою. Він існує вже понад 2000 років і поєднує 8 європейських держав, серед яких і Україна. У минулому ці дороги підпорядковувалися королям та були під їх особливим захистом.

Нині шлях існує як Європейський транспортний коридор E40. Міжнародна мережа використовує потенціал Королівського шляху як символ об'єднання Європи. У 2005 році шлях був відзначений як «Великий культурний шлях Ради Європи».

Тетяна Кушнірук зазначає, що на карті буде відображено 12 об'єктів, які цілком буде достатньо розгледіти на дотик. Окрім рельєфних зображень, буде аудіосупровід у форматі тифлокоментарів, дуже детальних описів певних об'єктів. Використавши QR code, кожен може перейти і послухати аудіосупровід. Карти також будуть доповнені тактильними атласами і друкованою продукцією. Згодом будуть проводити майстеркласи щодо прочитання цих карт.

Петро Поліщук, керівник відокремленого підрозділу ВГО людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії», детальніше розповів про культурне середовище на Рівненщині і чи адаптоване воно до потреб людей.

«Наразі культурне середовище адаптоване і багато чого ми вже втілили із ГО «Тріада». Дуже багато зроблено в Острозі – тактильних виробів на 3Д принтері. У наших музеях в Дубно. Острозі і Пересопниці є аудіоописи про замки та інші пам'ятки культури. Музеї пробують адаптуватися і для людей, які користуються кріслами колісними», – коментує Петро Поліщук.

Петро Поліщук
Петро Поліщук

В Україні таких карт нині дуже мало, проте існує тактильна картина України, презентована у 2020 році. Карти можна побачити на цокольному поверсі у ЦНАПІ, біля краєзнавчого музею, а також на залізничних та автовокзалах. Це карти туристичної інфраструктури міста Рівного. 

Приклад вивіски шрифтом Брайля
Приклад вивіски шрифтом Брайля

До відома, шрифт Брайля – це рельєфно-крапковий шрифт для написання і читання сліпими та людьми з частковими та значними порушенням зору. Його також можуть використовувати сліпо-глухі люди.

«Люди, які незрячі з народження і ті, які втратили зір вже в зрілому віці – їхня психологія відрізняється. Ті, що втратили зір у зрілому віці, звикли до активного життя, і коли вони адаптовуються, вони шукатимуть щось таке, щоб якось себе задіяти. Ми маємо адаптувати простір для них. Це зараз важливо, адже у зв'язку з воєнними діями таких людей стає ще більше», – додала Тетяна Кушнірук.

Карта туристичної інфраструктури Рівного
Карта туристичної інфраструктури Рівного

Карти презентують приблизно через два місяці. Вони будуть у п'яти екземлярах і їх передадуть в музейні заклади Рівненської, Волинської та Житомирської областей. Кожен об'єкт зображений на мапі буде доповнюватися легендами.

Слухачі пресконференції
Слухачі пресконференції

 

 

 

Коментар
15/10/2024 Вівторок
15.10.2024
14.10.2024