«Найстрашніше, що є – це російська окупація»: у Рівному презентували фільм-розслідування «Щоденник вцілілої»

04 Вересня 2024, 10:01
«Найстрашніше, що є – це російська окупація»: у Рівному презентували фільм-розслідування «Щоденник вцілілої» 368
«Найстрашніше, що є – це російська окупація»: у Рівному презентували фільм-розслідування «Щоденник вцілілої»

У Рівному відбувся показ фільму-розслідування «Щоденник вцілілої» про злочини російських військових на Чернігівщині. Авторки фільму, шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного Інна Білецька та журналістка Алла Садовник особисто представили стрічку та поділилися досвідом роботи над нею.

Кінопоказ відбувся 28 серпня в Мистецькому цоколі Залу камерної та органної музики. Подію організували інформаційне агентство Rayon.in.ua в межах проєкту «Усний репортаж» за підтримки Internews Network.

Іванна Антонюк, організаторка проєкту
Іванна Антонюк, організаторка проєкту

Фільм-розслідування «Щоденник вцілілої» створений на основі свідчень жительки села Ягідне, яку разом з іншими односельцями російські окупанти використали як «живий щит».

«Ми бачили, що пережили ці люди на Чернігівщині, і я думаю, що всім тим, хто живе в таких містах, як Рівне, про це варто нагадувати», – наголосила Інна Білецька.

Алла Садовник (зліва) та Інна Білецька (справа)
Алла Садовник (зліва) та Інна Білецька (справа)

Фільм розповідає про 28 днів, які 350 жителів Ягідного провели у підвалі сільської школи під контролем російських військових. 

«У липні 22-го року ми приїхали в Ягідне, і ягіднянці – це такі особливі люди, вони дуже теплі, у них тепле ставлення до нас, і в нас таке ставлення з любов’ю до них. Та колективна травма, яку вони пережили, вона сприймається по-іншому, ніж травми людей, з якими спілкувалися, які втрачали рідних безпосередньо, які були самі жертвами воєнних злочинів», – зауважила Алла Садовник.

Алла Садовник додала, що це розслідування має продовження і 2023 року вийшов ще один документальний фільм про російського офіцера під назвою «Кльон».

Журналістки змогли встановити підрозділи, що брали участь у злочині, та навіть поспілкувалися з причетним офіцером.

Алла провела 14 місяців, шукаючи одного з воєнних злочинців, що діяли під час окупації. Вона працювала під легендою, щоб наблизитися до злочинця та зібрати докази. 

Після деокупації у село приїжджали волонтери-іноземці, зокрема з Латвії, та допомагали відбудовувати село. Людям надавали психологічну допомогу. 

«Всі ті воєнні злочинці, які вчиняли, і вчиняють злочини в Україні, вони все ж будуть покарані», – зазначила Інна Білецька.

Глядачі в залі запитували про покарання воєнним злочинцям. Розслідувачка Алла Садовник зазначила, що бачить два можливих сценарії їх покарання. Перший – це справедливий суд, який базується на міжнародному праві, а другий – це кара, яка може бути суворішою і менш формальною, але виникає як наслідок відчаю та гніву з боку тих, хто постраждав від їхніх дій.

«Ще один шлях до покарання – він потрапить в полон. Тоді вже в Україні його буде покарано відповідно до вироку.  Окупант просто з'явиться в судовій залі, йому винесуть вирок довічний, а потім, звичайно, через те, що велика кількість українців знаходиться в російському полоні, його обміняють», – каже Алла.

Розслідувачки працювали на ЗапоріжжіХерсонщиніЧернігівщиніХарківщині та Донбасі. Кажуть, життя в окупації для українців надзвичайно важке і жахливе. 

«Коли хтось пропонує припинити війну і зупинитися на наявних рубежах, мова йде не тільки про втрату територій. Це не просто питання землі – це питання людського життя, гідності та свободи. Залишати українців в окупації означає прирікати їх на нестерпні умови та позбавляти надії на майбутнє», – каже Інна Білецька.

«Найбільший мій страх – це окупація, і я не нормально реагую, коли говорять, що там на кордоні білоруському є скупчення, адже я буду тікати звідси, дуже тікати та забирати всіх, кого буду бачити, і кричати всіх просити тікати, бо найстрашніше, що є – це російська окупація», – додала журнілстка.

Під час заходу у присутніх була можливість дізнатися більше про процес створення фільму, спілкування з постраждалими та роботу журналістів над розслідуванням.

Документальний фільм можна переглянути за посиланням.

Коментар
18/09/2024 Вівторок
17.09.2024