На Рівненщині катастрофічна ситуація з формуванням суду присяжних: немає бажаючих
На Рівненщині виникла серйозна проблема з формуванням списків присяжних у Гощанському та Березнівському районних судах: майже немає охочих долучитися до здійснення правосуддя.
Це питання стало предметом обговорення на засіданні регламентної комісії Рівненської обласної ради, про що й дізнавався журналіст онлайн-видання Район.Рівне.
Критична нестача кандидатів
«Катастрофічна ситуація. Якщо їх не буде, то розгляд справ може просто зупинитись. Зараз це передається в інші суди, а це накладно, це кошти», – коментує очільник управління Державної судової адміністрації Юрій Демянчук.
Станом на 13 грудня 2024 року в Гощанський районний суд є лише один кандидат, а для Березнівського — жодного.
«Оскільки ми можемо лише затвердити [списки – ред.], а не сформувати, звернулись у Рівненську райраду і попросили ці списки», – зазначає очільник Рівненської облдержадміністрації Андрій Карауш.
Райрада, своєю чергою, планує активізувати роботу з керівництвом територіальних громад, щоб покращити інформування громадян про можливість стати присяжними.
Наприклад, у Рівненському міському суді працює 25 присяжних.
Загалом протягом 2023–2024 років Рівнеоблрада прийняла три рішення щодо затвердження списку присяжних: два по Костополю та одне по Корцю.
Чому бракує охочих?
Серед можливих причин називають недостатню поінформованість населення про важливість і специфіку роботи присяжних.
За словами Андрія Карауша, це питання планують обговорити з представниками районів і громадами, аби знайти шляхи залучення кандидатів.
Робота присяжного: хто може стати і що пропонується?
Присяжний — це громадянин, який за певних умов і згодою розглядає справи разом із суддею. Ця діяльність оплачується. Винагорода розраховується на основі посадового окладу судді з урахуванням відпрацьованого часу, а також компенсуються витрати на проїзд, проживання і «добові». Вимоги:
- вік 30–65 років,
- володіння державною мовою (українською),
- постійне проживання на території юрисдикції місцевого суду,
- відсутність правопорушень за останній рік.
Деталі щодо вимог та заборон на діяльність присяжного можна прочитати за посиланням.
Новий законопроєкт: ще більше викликів попереду
На початку грудня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про запровадження класичного суду присяжних. У разі його прийняття значення цієї інституції лише зросте, а тому проблема залучення кандидатів стає ще більш актуальною.
Нагадаємо, в Україні існує змішана модель суду присяжних, де два професійні судді і три присяжні разом приймають рішення. Пропонується перейти до англо-саксонської моделі, де присяжні самостійно виносять вердикт.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром