Як у етнопарку на Рівненщині запустили шоурум каркасно-щитового житла

11 Серпня 2023, 18:30
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки проєкту в Радивилові 1164
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки проєкту в Радивилові

В Україні 170 тисяч зруйнованих житлових будинків. Це – один із наслідків повномасштабної збройної агресії Росії, яка розпочалась 24 лютого минулого року. 

Такі дані станом на січень 2023 року наводить Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Зараз це число зросло, оскільки війна триває й ракетні атаки та обстріли почастішали.

Питання відбудови зруйнованої інфраструктури постійно обговорюється на різних рівнях. Однак до завершення війни про повноцінне відновлення житла, комунальних будівель говорити рано. 

Проте з огляду на брак житлового фонду в регіонах, які приймають внутрішньо переміщених осіб, з’являються окремі приватні ініціативи щодо спорудження житла з урахуванням безпекових умов та сучасних будівельних технологій. 

Як у етнопарку почали будувати каркасно-щитові будинки

У Радивилові на Рівненщині функціонує етнопарк «Ладомирія». Його засновником є голова громадської організації «Центр дослідження та відродження Волині» Володимир Дзьобак

У етнопарку відвідувачам демонструють відреставровані за автентичними технологіями дерев'яні селянські хати, старовинні ткацькі верстати і їхні нові копії, елементи національного вбрання та костюми різних регіонів Волині.

А під час війни тут з’явився шоурум каркасно-щитового житла. 

Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові

Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові

Як виникла така ініціатива розповів її автор – Володимир Дзьобак.

«Через місяць після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, ми відкрили гуманітарний штаб у Радивилові. І у нас буквально через певний період часу підійшла одна жінка. Вона виділялася тим, що вона була дуже легко одягнена. А це був початок квітня, було прохолодно. А взуття в неї було благеньке. Ми їй давали взуття, те, що ми даємо: набір «хімії», продукти. Вона декілька разів приходила і мовчала, взагалі нічого не говорила. На четвертий чи п’ятий раз вона трошки розказала, що вона десь жила в районі «Азовсталі». Їй дивом вдалося звідти вирватися. Я деталей не пам’ятаю. Суть така, що втікала в чому мала, з деякими лише документами, без речей, якимось чином опинилася в Радивилові.  Вона сказала таку фразу: «Мені б хоча б комірку маленьку». Ця фраза запам’яталася і ми почали вивчати питання житла». 

Володимир Дзьобак із партнерами знайшли цікаву інформацію про те, що на 1 червня індивідуального житла на заході України потребували понад 620 тисяч сімей. У найкращий період у нас будувалося для 47-и тисяч. 

Фактично традиційним способом це зробити видається доволі складно.

З іншого боку, якщо вивчати питання глибше, то традиційне житло вже відходить у минуле. Потрібні енергоощадні технології. 

«Серед внутрішньо переміщених осіб у нас були проектанти з Ірпеня, Гостомеля, Бучі, які там багато працювали. Разом із ними ми зробили один будинок. Але, коли він уже був побудований, ми зрозуміли, що, наприклад, його собівартість була надто високою, деякі елементи не були враховані. Ми тоді зрозуміли, що самостійно ми будемо це робити дуже довго. Тоді ми запросили американців», – ділиться пан Володимир.

До Радивилова приїхали двоє американців, які зробили аудит усіх елементів процесу спорудження каркасно-щитового житла, починаючи від організації робочих місць до безпосереднього процесу побудови. 

«Один будинок ми побудували спільно з ними. Нам вказали на проблемні моменти. І ми зробили серію каркасно-щитового житла, яку називаємо «Комфорт», – говорить Володимир Дзьобак.

Зараз планується декілька серій каркасно-щитових жител.

Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові

Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові

Як ідея каркасно-щитового житла функціонує в світі

У США каркасно-щитове житло будують доволі давно. Перші такі помешкання з’явилися у 1814 році. 

У Радивилові поки збудовано 2 каркасно-щитових будинки, які демонструють охочим, як шоуруми.

Розробники вирішили не поспішати, а протестувати свій продукт.

Будинки побудували у  2022 році. Дивилися, як вони перезимують. 

«Одна справа – розрахунки, інша – реальні умови функціонування такого житла. Мали замовлення на 12 будинків, при чому ці будинки хотіли вивезти за кордон. Але ми вирішили не поспішати, а уважно стежити за тим, як будинки перезимують», – додає пан Володимир.

В одному із будинків зробили внутрішній ремонт. Закінчили певні маленькі деталі. 

Тобто шоурум зараз – це один будинок із закінченим внутрішнім ремонтом, один – із незавершеним. Їх пропонують охочим побачити на власні очі. Влаштувати таке собі тестування.

У Радивилові пропонують два варіанти ціни за таке житло. Перший варіант – це 480 доларів за квадратний метр каркасно-щитового будівництва, яке включає фундамент, каркаси, стіни, власне, і дах. Плюс зовнішнє оздоблення самого будинку – штукатурка. Але це без вікон і без дверей. Бо кожен має своє бачення і свої уподобання, які це мають бути двері.

Інша ціна – 700 доларів за квадратний метр із внутрішнім ремонтом, із дверима, вікнами. 

Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові

Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові
Каркасно-щитове житло. Світлина зі сторінки шоуруму в Радивилові

«Зараз ми фактично демонструємо, що можемо зробити, зацікавленим і одночасно тестуємо ці будинки», – каже автор ідеї.

Каркасно-щитове житло не можна перемістити з місця на місце. Воно є статичним. Тому важливо, щоб люди, які цікавляться подібним, могли приїхати та побачити, що це таке, на власні очі. 

В Україні будівництво каркасно-щитового житла лише розпочинається. Люди знайомляться з технологіями.

«Наприклад, у наших двох збудованих шоурумах підігрів підлоги можливий від кондиціонера».

Українцям треба поступово приходити до технологій каркасно-щитового житла, - переконує автор ідеї. Наприклад, у Норвегії зараз уже будуть будинки до 16 поверхів за таким принципом. У нас це лише починається.

Очевидно, що на державному рівні про будівництво такого житла масштабно поки рано говорити, можливі швидше приватні ініціативи. 

Що кажуть охочі мати таке житло українці

Харків’янка пані Ірина, яка переїхала з сім’єю до родичів на Рівненщину, зацікавилася ідеєю каркасно-щитового житла, бо у багатоквартирному будинку після обстрілів жити не хочуть. 

«Каркасно-щитове житло легше у спорудженні, адже не потребує залучення важкої техніки на всіх етапах будівництва. Винятком є спорудження багатоповерхових будинків. Але таких в Україні поки не знаходили», – розповідає пані Ірина. 

«Основою конструкції слугує каркас – дерев’яний або з металевого профілю. Каркасне житло прийшло до нас із Канади. Зараз воно є однією з найбільш перспективних технологій заміського будівництва. Але, з огляду на те, що чимало родин втратили свої домівки, не виключено, що такі технології будуть застосовуватися у міській забудові, особливо, коли стають популярними будинки котеджного типу», – додає жінка. 

Зведення будинків за каркасною технологією – новий напрямок в Україні. Але попит на таке житло росте. Такий дім не поступається за надійністю традиційним варіантам, а будується значно швидше та коштує дешевше.

Фахівці говорять, що спорудити каркасно-щитове житло можна за 3-4 місяці, враховуючи канадські технології.

У Радивилові зведення такого житла займає до 3 місяців із внутрішнім ремонтом. Розробники планують скоротити термін до 2 місяців.

Ціна зведення будинку за такою технологією стартуватиме від 5 тисяч доларів, залежно від побажань майбутніх власників. 

Ця сума зростатиме, з огляду на те, який ремонт забажають власники, які вікна, двері встановлюватимуть.

Є два способи зведення каркасних будинків: каркасно-щитовий та каркасно-панельний.

Каркасно-щитова технологія передбачає монтаж готових щитів заводського виготовлення на заздалегідь зроблений фундамент. Саме ці щити і є каркасом будинку. Щити не мають внутрішнього та зовнішнього утеплення. Воно робиться вже після спорудження каркаса будинку. 

Цікаво, що будувати таке житло можна навіть взимку. Температурні показники не впливають на якість. 

Але важливо розуміти, що при будівництві треба бути знайомим із технологіями, врахувати, як будинок буде прогріватися. 

Серед можливих викликів у спорудженні каркасно-щитового житла – наявність території, бо наразі в Україні такі будинки зводять максимум двоповерхові, як кажуть грамотні фахівці, які вже працювали із цієї технологією. 

На Рівненщині наразі залишилися проживати понад 52 тисячі внутрішньо переміщених громадян, які потребують базових умов для проживання. 

Тому різнопланові технології житла точно на часі. 

 

Коментар
21/09/2023 Четвер
21.09.2023
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром