Як у Мирогорощі на Рівненщині розвивають кінну терапію

17 Серпня 2023, 16:01
Взаємодія з конем. Світлина із архіву Катерини Трофіменко 3370
Взаємодія з конем. Світлина із архіву Катерини Трофіменко

Через війну рівень стресу в багатьох суттєво підвищився. Треба шукати способи його долання. 

Одним із них є терапія з допомогою коней. 

Фахівчині кажуть, цей метод покращує і психологічний, і фізичний стани, допомагає боротися зі стресом, тренує м’язи та координацію рухів, допомагає долати наслідки захворювань опорно-рухового апарату. 

Як відбувається заняття з кіньми, як розвивається цей напрям на Рівненщині та чому він корисний. 

У багатьох регіонах України до війни активно розвивався кінний спорт, працювали реабілітаційні центри, де практикували терапію з допомогою коней.

Іпотерапія як метод лікування, заснований на взаємодії людини зі спеціально навченим конем, адаптованим до можливостей хворого в опануванні верхової їзди, відомий давно та активно використовується у сусідній Польщі.

Зокрема, коней часто використовують у спеціальних школах, де займаються діти із хворобами опорно-рухового апарату.

Існує також метод психологічної реабілітації людей, де активно використовують коней.

Це іповенція – один із напрямків психокорекції, у якому активну роль відіграє взаємодія людини із спеціально навченим конем.

Кінь. Світлина із архіву Катерини Трофіменко
Кінь. Світлина із архіву Катерини Трофіменко

Цю методику активно застосовують у Коротичі на Харківщині.

Тут представники громадської організації «ХАробрість» проводять реабілітацію для військових.  

Військові їздять на конях, відпочивають від постійної напруги.

За словами власниці конюшні Анни Ніконенко, спілкування з тваринами допомагає людям розслабитись.

Як виникла ідея створити реабілітаційний центр на Рівненщині

Із початком повномасштабної війни на Рівненщині виникла ідея створення реабілітаційного центру для внутрішньо переміщених осіб, людей, постраждалих через війну, тих, хто отримав травми, для осіб з інвалідністю, військовозобов'язаних. 

У Мирогощі створено комунальний заклад «Вільні». Громада на аукціоні купила Мирогощанський іподром, де зараз знаходяться 39 релокованих коней, евакуйованих з територій бойових дій.

Коні. Фото із архіву Катерини Трофіменко
Коні. Фото із архіву Катерини Трофіменко

Кінь. Фото із архіву Катерини Трофіменко
Кінь. Фото із архіву Катерини Трофіменко

Коні. Фото із архіву Катерини Трофіменко
Коні. Фото із архіву Катерини Трофіменко

На базі цього підприємства заснували кінно-спортивний клуб та створюють центр іпотерапії  «Вільні».

Закономірно, що подібний центр засновують саме на Рівненщині, адже тут залишилися проживати понад 52 тисячі внутрішньо переміщених громадян, які потребують базових умов для життя та психологічної підтримки.

Тож, мета роботи центру «Вільні» – відновлення фізичного та ментального здоров’я переселенців, військових, людей з інвалідністю, розвиток кінного спорту та залучення молоді до активного способу життя. 

«Ідея проєкту «Вільні» полягає насамперед у тому, щоб відновити у Мирогощі кінний спорт, який тут активно розвивався раніше, створити центр який надаватиме послуги з кінної реабілітації», –  розповідає Катерина Трофіменко, керівниця комунального закладу «Вільні».

«Хочемо створити реабілітаційний центр, який буде спрямований на відновлення психологічного та фізичного здоров’я людей з інвалідністю, які постраждали внаслідок війни, внутрішньопереміщених осіб, дітей. Спортивний напрям у Мирогощі розвивався постійно, а щодо реабілітаційного центру, то в наш час у зв’язку із загостренням психоемоційного стану людей через війну, це необхідність», – додає пані Катерина.

Зараз ідея на стадії реалізації, будівництво центру лишень планується.

Ініціатори розробляють відповідну документацію, шукають інвесторів, гранти для втілення усіх ідей. 

А нещодавно на базі комунального підприємства «Вільні» розпочався проєкт «Мобільна соціалізація». 

Це сучасний безбар’єрний простір, який  розташований на свіжому повітрі. Тут облаштоване місце для занять із психологом, участі в психо-розвантажувальних іграх, анімалотерапії, перегляду розвиваючих відео.

У першій сесії проєкту було 20 учасників із інвалідністю. Для них організували арт-терапію та кінну прогулянку.

«Сьогодні тема роботи із ВПО є однією з найбільш проблематичних в Україні. Тому cтворення на Рівненщині такого центру на часі», – зазначає очільник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль.

Віталій Коваль дивиться коней. Фото із архіву Катерини Трофіменко
Віталій Коваль дивиться коней. Фото із архіву Катерини Трофіменко

«На Рівненщині зараз 138 нових лікарів, є люди з Харкова, Луганська. Сьогодні вони проводять унікальні операції, укладають нові контракти із НСЗУ. І так у кожній галузі – від театру до АПК. 40 релокованих підприємств перемістилося на Рівненщину. Вони мають зовсім іншу культуру ведення бізнесу. Переміщені люди підсилили багато сфер і нам потрібно цей шанс використовувати»,  – додає  Віталій Коваль.

У чому ж користь взаємодії з кіньми

Про користь іпотерапії та взаємодії з кіньми розповідає Оксана Абрамова, засновниця громадської організації «Спільно для дії».

Пані Оксана 13 років працює із кіньми. На Рівненщину із Лисичанська на Луганщині релокувалася разом із своїми тваринами. Зараз 2 коней пані Оксани перебувають у Мирогощі.

За освітою пані Оксана – психологиня,  дефектологиня, логопедка.

 «Важливо розуміти різницю між поняттям «іпотерапії» та психологічним відновленням із допомогою коней.  Ці поняття дуже різняться», – наголошує пані Оксана.

 В іпотерапії йдеться про фізичне відновлення, реабілітацію людини.

А в іповенції – первинним є психологічне відновлення людини.

Таким чином йдеться про 2 різних варіанти застосування коней.

«Іпотерапія існує, щоб відновити фізичні рухи, або напрацювати нові фізичні рухи в людей, які мають із цим проблеми. Іпотерапія здійснюється на основі спостережень за тим, як рухається кінь.Заняття розраховане на те, що кінь поступово ступає, а людина сидить верхи на коні. Обов’язково людина має правильно сидіти і її мають з двох боків страхувати, щоб вона мала можливість правильно сидіти. Бо якщо людина не тримається сама рівновагу, вона не сидітиме правильно і буде відхилятися»,  – говорить пані Оксана.

«Природа  іпотерапії в тому, що коли кінь йде, він рухається вперед, назад, вправо, вліво, вверх та вниз одночасно. За рахунок цього руху людина змушена максимально керувати своїм руховим апаратом. Людина за рахунок цього руху, через те, що вона високо над землею, змушена швидко підлаштуватися. Коли людина їде верхи, працюють усі м’язи», – наголошує експертка.

Оксана Абрамова звертає увагу на те, що своє тіло треба пристосувати до вібрації тіла коня.

«Завдяки правильному сидінню верхи можна правильно виконувати всі необхідні вправи. Іпотерапію зараз активно використовують у різних реабілітаційних центрах. Де немає змоги працювати з живими тваринами, використовують муляж коня».

Іпотерапія корисна дітям із ДЦП, для дітей із порушеннями функціонування м’язового апарату, для дітей із синдромом Дауна, а також тим, які мало рухаються.

Як коні допомагають людям долати стреси

Інша експертка, психологиня, яка проводить заняття з психологічного відновлення з допомогою коней Зоріна Мартинова розповідає, що така практика помічна у подоланні стресу.

Пані Зоріна використовує терапію з кіньми із 2019 року, досвід переймала у канадських експерток, зараз працює над методичним посібником, щоб навчати терапії з кіньми інших.

«Наголошу, що я працюю «з землі». Не саджу людину на коня, але спостерігаю за її взаємодією із твариною. При терапії з конем, терапевтом для клієнта є не людина, а сам кінь. Із військовими досвіду роботи ще не було, але це у планах, адже запит є», – каже Зоріна Мартинова.

 Така робота обов’язково індивідуальна, рідко може бути групова терапія.

«Зазвичай звертаються, щоб розслабитися, знайти опору в собі, для підвищення самооцінки, щоб мінімізувати стрес та тривожність, що зараз дуже актуально. Важливо, що коні добре відчувають людину, не оцінюють її стан чи настрій. Є дослідження, в яких йдеться, що одна терапія з конем може замінити 5-6 консультацій психолога», – каже фахівчиня.

Експертки переконують, що контакт із кіньми помічний у подоланні наслідків посттравматичних станів.

У корисності іпотерапії, зокрема, впевнені також канадські фахівці. У Канаді цей напрямок роботи з кіньми використовують значно довше, ніж в Україні. 

У канадських фахівців переймають досвід і згадувані вище експертки. 

Тому такий вид терапії доволі корисний для військових та людей, які постраждали через війну. 

У Мирогощі. Фото із архіву Катерини Трофіменко
У Мирогощі. Фото із архіву Катерини Трофіменко

У Мирогощі. Фото із архіву Катерини Трофіменко
У Мирогощі. Фото із архіву Катерини Трофіменко

Взаємодія з кіньми. Фото із архіву Катерини Трофіменко
Взаємодія з кіньми. Фото із архіву Катерини Трофіменко

Під час взаємодії з кіньми. Фото із архіву Катерини Трофіменко
Під час взаємодії з кіньми. Фото із архіву Катерини Трофіменко

 

Коментар
16/07/2024 Вівторок
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром