Унікальний досвід: як у Рівному працює перший в Україні хаб для постраждалих від війни та переселенців
У двоповерховій будівлі практично у центрі Рівного знаходиться «Простір Інтеграції».
Це міні-ЦНАП для внутрішньо переміщених українців. Тут вони можуть отримати різні види консультацій та базову гуманітарну допомогу від влади, громадських організацій та міжнародних фондів.
Медичні, психологічні, юридичні консультації, допомога в пошуку житла та працевлаштування – це частина послуг, які доступні через звернення до Простору Інтеграції.
Як влаштований Простір Інтеграції
За інформаційною стійкою відвідувачів зустрічає соціальна працівниця Простору Юлія Кононова.
На її столі багато буклетів, де вказані номери державних служб, візитки юристів, фондів, які надають гуманітарну допомогу.
Жінка реєструє звернення переселенців, вивчає їхні потреби й спрямовує до профільних фахівців.
Поруч із Юлею у Просторі відвідувачів консультує представниця департаменту соціальної політики.
За кілька кроків – консультанти громадської організації «Крим СОС». У них переселенці можуть отримати інформацію щодо працевлаштування, підготовки резюме, актуальних вакансій та грантової підтримки для розвитку власної справи.
«Ми тут, щоб показати людям, що вони можуть давати собі раду, де б не опинися, бо із ними завше їхні вміння та навики», – говорить Сергій Березинський, представник «Крим СОС» з питань самозабезпечення та працевлаштування.
Разом зі своїм колегою консультують внутрішньо переміщених громадян у Просторі щоп’ятниці, в інші дні їздять у громади, де є місця компактного поселення ВПО.
Поруч кабінет психологині, яка консультує щодо сімейних стосунків, взаємодії з дітьми, зменшення рівня тривожності.
Є також клас педагога, який працює з розвитком когнітивних навичок дітей.
На другому поверсі розташована простора зала, у якій, на момент відвідин Простору журналісткою Район.Рівне, відбувалися заняття дитячого інтеграційного табору. Діти молодшого шкільного віку спілкувалися із представницями патрульної поліції про правила безпечної поведінки у громадських місцях та правила дорожнього руху.
Загальною координацією роботи Простору займаються представники громадської організації «Центр Інтеграції», яку очолює Олена Хомич.
Організація була серед ініціаторів створення «Простору Інтеграції» для внутрішньо переміщених громадян у Рівному.
Запрацював Простір у грудні 2023 року. До його заснування долучилися різні громадські та урядові організації.
Серед них згаданий «Центр Інтеграції», «Мережа 100 відсотків життя. Рівне», Агенція сталого розвитку міста, Громадянська мережа «Опора», благодійний фонд «Рокада. Рівне», місцева влада та міжнародні благодійні фонди.
Фінансування отримали від Гуманітарного фонду для України (UHF) та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.
Зараз у Просторі працюють 3 психологи та 4 соціальних працівники.
Усі заходи, які відбуваються тут, є безкоштовними для усіх відвідувачів, не лише внутрішньо переміщених громадян.
«У Просторі можуть свої заходи проводити будь-які громадські організації та благодійні фонди», – говорить Олена Хомич.
Із моменту відкриття сюди вже звернулися кілька тисяч громадян. Наприклад, у лютому 2024 року фахівці центру проконсультували 2046 громадян.
«Найчастіше звертаються за гуманітарною допомогою, психологічною підтримкою, щодо юридичних питань, як-от реєстрація статусу внутрішньо переміщеної особи, відновлення втрачених документів, оформлення виплат», – додає Олена Хомич.
Як у Просторі дбають про ментальне здоров’я
До психологів звертаються за підтримкою члени родин загиблих військовослужбовців.
«Багато запитів, пов’язані з підтримкою ментального здоров’я», – каже психологиня Лілія Плисак.
У Просторі діє «Центр Життєстійкості». Цей проєкт ініціювали в Міністерстві соціальної політики України, він є складовою Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» першої леді Олени Зеленської.
«Йдеться про консультації, які спрямовані на те, щоб люди змогли знайти в собі опору, визначили основні проблеми, які їх хвилюють, та можливі способи адаптації до поточних воєнних реалій», – додає Олена Хомич.
Постійно відбуваються ресурсні групи. Під час таких із відвідувачами працюють психологи та соціальні працівники. Теми, які порушують, різноманітні: емоційне розвантаження, стабілізація внутрішнього стану, написання резюме, аналіз актуальних вакансій.
На таких групах переважно до десятка учасників, щоб можна було попрацювати із запитом кожного та кожної.
«Збереження психологічної рівноваги після стресових ситуацій, повернення до повсякденного життя в новій реальності, планування майбутнього – теми, які дуже актуальні не лише для переміщених громадян, а й для рівнян, бо всі ми переживаємо гостро війну. Й часто тим, хто не говорить відверто про підтримку, вона насправді критично потрібна», – говорить психологиня Лілія Плисак.
Долучаються до роботи груп, як дорослі, так і діти.
У роботі з молоддю більше уваги приділяють розвитку комунікативних навиків, вмінню самопрезентації та знайомлять із різними професіями.
Дорослих під час роботи в групах вчать стабілізовувати свій емоційний стан.
Інтеграція дітей, консультації з працевлаштування та зустрічі евакуаційних потягів: так виглядають будні працівників Простору Інтеграції
Соціальна працівниця Юлія Кононова додає, що сама завдяки Простору знайшла і роботу і можливість розвитку для свого сина.
Юлія разом із маленьким сином переїхали на Рівненщину із Херсона. Мають тут родичів, у яких зупинилися.
Поки мама працює, її син Ярослав в одній із кімнат Простору слухає настанови поліцейських про поведінку в громадських місцях під час інтеграційного табору для дітей.
Його організували на період весняних канікул у межах програми «Допомога ВПО в Західному регіоні через місцеві партнерства», що реалізується завдяки Благодійному фонду «Крила надії» за фінансової підтримки Міністерства внутрішніх справ Чехії.
У таборі маленькі українці з Запоріжжя, Мелітополя, Херсона, Миколаєва, Донеччини.
Тут з ними працювали психологи, соціальні працівники, проводили ігрові заняття на корекцію тривожності, швидкочитання, тренували навички безпечної поведінки.
«Діти відвідували музеї, складали казки, з ними проводили квести, розвивальні ігри. Працювали з їхніми когнітивними навиками. Бо за два роки війни діти втрачають навички запам’ятовування, сприймання інформації», – додає Олена Хомич.
Крім проєкту для дітей, разом із представниками організації «Крила надії» фахівці Простору виїздять у громади області, де проживають внутрішньо переміщені громадяни. Проводять консультації щодо працевлаштування. У складі таких виїзних груп обов’язково є психологи.
Також фахівці Простору зустрічають евакуаційні потяги, які прибувають на Рівненщину з Донеччини.
«Разом з національної сервісною службою в Рівненській області шукаємо, де поселити людей, шукаємо фонди, які зможуть надати гуманітарну допомогу тим, хто приїздить», – говорить Олена Хомич.
Громадянам роздають продуктові набори, надають психологічну підтримку, допомагають адаптуватися до нових умов.
На Рівненщині зустріли з початку весни уже два таких евакуаційних потяги, загалом 96 громадян. Серед них діти, люди з інвалідністю. Приймали навіть тварин.
Олена Хомич наголошує, що тут відкриті до співпраці із різними організаціями, оскільки запитів багато.
Склали окремий графік, коли відвідувачі можуть отримати консультації від різних фахівців.
Так, у понеділок можна отримати консультацію юристів благодійного фонду «Право на захист», щовівторка консультують фахівці центру зайнятості, щосереди – департаменту ветеранів Рівненської обласної військової адміністрації, щочетверга – юристи Української гельсінської спілки з прав людини та фахівці благодійного фонду «Рокада», які надають гуманітарну підтримку, у п’ятницю у Просторі знаходяться представники організації «КримSOS» та консультують щодо пошуку роботи, грантів для розвитку власної справи.
Останній пункт – серед популярних запитів, – додають консультанти «Крим СОС.
«Часто ми підшуковуємо гранти для запуску власної справит им, хто такого досвіду попередньо не мав», – говорить Сергій Березинський, представник «Крим СОС».
У 2023 році організація реалізовувала власну грантову програму за підтримки Управління Верховного Комісара ООН із питань біженців для розвитку підприємницьких ініціатив переміщених громадян.
Серед підтриманих ініціатив представник «Крим СОС» виділяє тепличний бізнес, бджолярство, запуск масажного кабінету та індивідуальне швейне виробництво. Все ці напрями люди освоїли завдяки отриманим грантам, не маючи попереднього досвіду в галузях, але маючи інтерес та бажання.
«Зручно, що є можливість очних консультацій у Просторі, так більше людей дізнаються про можливості», – додає представник «Крим СОС» Олександр Бурдюк.
Простір відчинений для відвідувачів щодня із 9 години.
Звернутися сюди можна за номером 096 745 01 00 або через форму зворотного зв’язку на сайті.
«Простір Інтеграції» в Рівному – унікальний для України проєкт. Це перший подібний хаб для підтримки постраждалих від війни в нашій країні», – зазначає заступниця голови Рівненської обласної державної адміністрації Людмила Шатковська.
Це приклад того, коли влада та громада об’єдналися, щоб створити єдиний майданчик для ВПО, який виконує три функції – прийом внутрішньо переміщених осіб і надання допомоги тим, хто її потребує, акумуляція даних в єдиній базі та координація організацій і людей, які залучені до надання допомоги.
«Громадські організації, які підтримують функціонування хабу, відіграють у його роботі ключову роль», – додає Людмила Шатковська.
Під час підготовки матеріалу до публікації стало відомо, що фахівці Простору готуються зустрічати черговий евакуаційний потяг.
***
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром