Рівненські освітяни придбали комп’ютерні симулятори управління дронами у мебляра і могли переплатити до 700 тисяч

Управління освіти Рівненської міської ради та два навчальні заклади Рівного закупили комп’ютерні симулятори управління дронами у рівненського підприємця на понад три мільйони гривень. Після того, як не змогли придбати це в електронному каталозі, а відкриті торги не відбулись, освітяни знайшли одного і того ж підприємця, який до цього торгував меблями.
Управління освіти приховує, звідки знали, що мебляр продає комплект з комп’ютера, дрона, окулярів і пульта керування. А виробником навчального обладнання виявилась рівненська фірма, яка на тендери сама не ходить. Скільки могли переплатити на таких угодах – читайте у нашому розслідуванні.
Перші невдалі спроби
21 листопада Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради почало купувати 16 комплектів обладнання для облаштування навчального кабінету «Захист України». Ця закупівля була для 12-го ліцею та ліцею «Лідер». Очікувана вартість – 1 мільйон 470 тисяч 400 гривень або по 91 тисячі 900 гривень за комплект.
Зокрема, через електронний каталог сформували запит на апаратну частину з десктопним комп’ютером (монітор діагоналлю не менше 21.5') та дискретною відеокартою, програму-симулятор для навчання дронів «Liftoff». Крім того, до комплекту замовляли бездротовий пульт управління з дисплеєм (ELRS та вбудованою зарядкою), мультикоптери з захистом пропелерів (18000-22000 KV) та окуляри для симулятора управління дронами (LCD, 800x480, з вбудованим акумулятором).
Ніхто пропозицій не подав.
Через тиждень Управління оголосило відкриті торги, на які теж ніхто не прийшов. Після цього через два тижні Управління знайшло підприємця Віталія Мещишина та підписали з ним договір. Сума договору була такою ж, як очікувана вартість – 1 мільйон 470 тисяч гривень.
Так само шукали постачальників на комплекти комп’ютерних симуляторів управління дронами в ліцеї «Український» та ліцеї №26. Після невдалих пошуків в каталозі та на відкритих торгах, вказані заклади теж уклали договори з ФОПом Віталієм Мещишиним.
Ліцей «Український» купив у нього 9 комплектів на загальну суму 859 тисяч 320 гривень або 95 тисяч 480 гривень за один. А в ліцеї №26 – 8 комплектів на загальну суму 735 тисяч 200 гривень або по 91 тисячі 900 за комплект.
Підприємець-мебляр
Підприємець, в якого перед новим роком закупились освітяни обладнанням для кабінету «Захист України» – Віталій Мещишин з Рівного, що раніше возив меблі бюджетникам.
Мещишин зареєстрований підприємцем ще з 2006 року, та, як вказано в деклараціях його дружини Людмили, у 2023-2024 роках отримував грошове забезпечення у військовій частині 1573. Крім того, як самозайнята особа отримував доходи від іншої військової частини, управлінської компанії, Рівненської обласної організації товариства Червоного Хреста, Рівненського державного гуманітарного університету та фізичних осіб. Одним із клієнтів Мещишина був Володимир Левшенюк – просимо запам’ятати цю інформацію.
Єдиними покупцями навчального обладнання Мещишина за бюджетні кошти були рівненське управління освіти та рівненські ліцеї.
Ми подзвонили до Віталія Мещишина аби запитати, кому ще продає обладнання для навчальних польотів на дронах та як на нього вийшли з управління освіти. Він спочатку відповів, що зараз на полігоні і це таємна інформація, а він військовий. Водночас підтвердив, що продавав управлінню освіти таке обладнання, але хто з ним контактував конкретно – він не пам’ятає. Назвати виробника того обладнання, яке продавав для шкіл відмовився, покликаючись на комерційну таємницю.
– Тобто, у вас купували обладнання, як у військового? – уточнюємо у пана Віталія.
– Я є підприємець і у мене наймані люди, офіційно подана декларація і ви все можете перевірити, – відповів Мещишин.
– А хто виробник того обладнання, яке ви продавали?
– Це взагалі-то комерційна таємниця, де воно і що робиться. Це ж військове обладнання, менше знають – більше користі.
– Але це ж було обладнання для шкіл… – нагадуємо пану Віталію. – А крім Рівного, хтось ще купував у вас таке обладнання?
– Я думаю, що ні, хіба що у другому кварталі. Воно ж все міняється, те, що держава закуповувала, скажемо, 2 роки назад, воно вже не актуальне. Військові хочуть те, що вони хочуть.
– Я ж не про військових у вас запитую, а про шкільне обладнання, – уточнює вчергове журналістка.
– Так само і для шкіл, воно того року було одне, а в цьому навчальному році будуть вимоги другі. Приходять і кажуть: треба таке і таке, параметри такі і такі, антидронове чи ребовське, ну, кому що треба.
– То до вас з управління освіти прийшли і сказали, що їм потрібне таке обладнання і ви допомогли, так?
– Ну, була якась там балачка.
– А хто саме з управління освіти контактував?
– Не готов сказати, ви у мене запитайте, що я робив позавчора – я вам скажу точно.
– Там же три мільйони гривень, а ви не пам’ятаєте, хто домовлявся?
– Слухайте, три мільйони гривень, вам розказати, скільки крадеться? Три мільйони гривень це взагалі нічого.
Коли ми вирішили послухати, хто краде більше, то Віталій Мещишин почав говорити про Верховну Раду, «любого депутата», їх автомобілі та офіційні доходи. А коли ми попросили назвати конкретне ім’я, то відповів, що наша розмова прослуховується розвідкою і що в нього будуть проблеми.
Рівненський виробник
Запитом на інформацію ми хотіли дізнатися в Управлінні освіти виробників або торговельну марку кожного елементу комплекту, аби мати можливість порівняти з ринковими цінами.
Однак освітяни вперто не повідомляли цю інформацію, бо, як пояснювали, вони купували комплект, а не кожну складову окремо, по бухгалтерському обліку комплект це одна одиниця. У відповіді на запит нам надали копію техпаспорта на комплект від Товариства «Юалабс». В техпаспорті вказано, що дата виробництва – 10 грудня 2024 року.
Техпаспорт на комплект, який надали в управлінні освіти Рівненської міської ради. Згідно нього, комп’ютер повинен бути з материнською платою Asus PRIME A520M та графічним адаптером Asus GF RTX 3050, процесором AMD Ryzen 5 5500, оперативною пам’яттю 16Gb, встановленою операційною системою Windows 11Pro.
«Юалабс» – рівненська компанія, яку заснував та якою керує Володимир Левшенюк. Товариство має понад 30 видів діяльності, основний – виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устатковання.
Звичайний пошук в мережі інтернет не дав ніяких результатів, коли ми спробували знайти комп’ютерні симулятори управління дронами виробництва «Юалабс». Тендерів за участі товариства ми теж не знайшли.
Володимир Левшенюк – рівненський підприємець, науковець, викладач. На сайті Рівненського державного гуманітарного університету, де він зазначений, як доцент кафедри природничих наук, вказано, що ТОВ «Юалабс» розробляє та виготовляє наукове обладнання з фізики і хімії, здійснює постачання навчального обладнання у заклади загальної середньої освіти, заклади професійної освіти, заклади вищої освіти (зокрема, з предметів природничого циклу та STEM).
Фірма безпосереднього на тендери не подавалась, підприємець Володимир Левшенюк теж.
Вартість може бути завищена
Оскільки ціни на окремі складові комплекту та назви виробників на них в Управлінні освіти не надали, ми вирішили зі спеціалістом порахувати, скільки може коштувати такий комплект, знаючи параметри та характеристики складових із тендеру.
Два окремі фахівці, до яких ми звернулися за ринковими цінами в інтернеті на складові нарахували 70 тисяч гривень за подібний комплект. А якщо брати дорожчі варіанти окулярів та дрону – 82 з половиною тисячі гривень за комплект.
Отже, на одному комплекті могли переплатити від 10 до 22 тисяч гривень або від трьохсот тисяч гривень до семисот тисяч гривень на трьох мільйонах.
Спілкуючись із нашими журналістами, власник компанії «Юалабс» Володимир Левшенюк сказав, що його компанія на ринку з 2019 року.
– Ми є виробниками навчального обладнання для закладів освіти. Виробляємо обладнання з фізики, інженерії, ЧПК-верстатів (числове програмне керування. – Авт). В цьому році, зокрема, ми робили і симулятори дронів по запиту. Тобто вони продавалися по всій Україні, наскільки я знаю. Ну, хтось їх там викуповував, – розповів підприємець.
Зазначає, що намагається знаходити тендери, щоб продати обладнання закладам освіти. Що стосується описаних у цьому матеріалі закупівель, Левшенюк сказав, що пам'ятає їх, тому що звернувся «рівненський постачальник, а вони самі з Рівного, і вони зробили знижку».
– Той комплекс, орієнтовна вартість якого була 102-103 тисячі гривень, але бюджет він такий, трохи є, і нас попросили зробити знижку, ми її зробили, – розповів Володимир.
Чоловік зазначає, що його компанія робить в тому числі й дрони, однак вони не для цивільних завдань.
– Конкретно тут, для закладів освіти, необхідною умовою є безпечність. Відповідно, ми розробляли свої технічні умови, розробили свою розробку, що може бути скомплектовано для постачання в заклади освіти. Конкретно в цьому випадку необхідною умовою є персональний комп'ютер із хорошою ігровою картою й він був поставлений, – наголосив власник «Юалабс.
Проте на запитання, якої марки було це обладнання, чоловік відповісти не зміг. Пояснив, що йому потрібно уточнити цю інформацію. Попросив надіслати запитання на їхню електронну скриньку, аби підготувати інформацію, про яку ми питаємо. Згодом у листуванні з журналісткою чоловік забажав, аби свої питання ми оформили в інформаційний запит. Аргументуючи своє прохання тим, що питаємо в нього комерційну інформацію.
Оскільки Володимир Левшенюк не є розпорядником публічної інформації, та й ми зверталися до нього всього лише за коментарем, відтак, надсилати запит не бачили підстав. Зрештою, коментувати співпрацю з рівненськими освітянами він відмовився.
Зі свого боку в управлінні освіти Рівненської міської ради на інформаційний запит наших журналістів повідомили, що визначили очікувану вартість закупівлі комп’ютерного симулятора управління дронами для предмета «Захист України» на основі середніх ринкових цін. Для цього вони аналізували відкриті джерела: сайти виробників і постачальників, а також систему закупівель Prozorro. Дані брали, кажуть, зокрема, з сайтів компаній Elizlabs, STEM-class і аналітичного модуля Prozorro.
«Управління освіти виконавчого комітету Рівненської міської ради як замовник оприлюднило обґрунтування технічних та якісних характеристик, очікуваної вартості, бюджетного призначення предмета закупівлі. Обґрунтування розміщено на офіційному вебсайті розпорядника бюджетних коштів», – зазначили у відповіді на запит і надіслали лінк на розділ, де зібрані усі закупівлі, які проводило відомство, починаючи з 2021 року.
Щодо запитання, як саме управління знайшло ФОПа Віталія Мещишина для закупівлі обладнання, цю інформацію освітяни надавати відмовилися. Відмову аргументували тим, що вона не належить до публічної відповідно до закону «Про доступ до публічної інформації».
Як купували в інших регіонах
Найбільше станом на дату підготовки матеріалу закупились комп’ютерними симуляторами управління дронами в Департаменті освіти та науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації. На 31 мільйон 872 тисячі гривень придбали 512 наборів демонстрацій польотів, 448 комп'ютерів для учнів з діагоналлю не менше 18 дюймів та дискретною відеокартою і 64 покращені комп’ютери для вчителів, діагоналлю не менше 21.5 дюйма. Для кожної апаратної частини програма-симулятор VelociDrone.
Ціна комплекту для вчителя склала 69 тисяч 930 гривень, для учнів – 61 тисяча 152 гривні.
Департамент освіти і науки Житомирської ОДА придбав комплект з програмою Liftoff для вчителя за 72 тисячі 618 гривень, для учнів – 61 тисячу 618 гривень.
Управління освіти в Дарницькому районі Київської МДА купили обладнання через Прозоро.маркет, для вчителів комплект коштував 73 тисячі 182 гривні, для учнів дешевше на 5 тисяч – 68 тисяч 112 гривень. В Оболонському районі освітяни зуміли придбати ще дешевше: відповідно по 62 тисячі 120 гривень та 58 тисяч 100 гривень.
***
Матеріал підготували в межах проєкту «Розширення можливостей місцевих громад для реалізації антикорупційної політики», що реалізовується ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство», за фінансової підтримки фонду National Endowment for Democracy.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром